Διευθύντρια Σύνταξης: ΑΡΤΕΜΙΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ
Ηλεκτρονική Ενημέρωση για την Ελλάδα και τον Κόσμο - News - Nachrichten

AΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Ο Μούσα Ντεμπελέ πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη

Λονδίνο - (3 Νοεμβρίου 2016)

Άγνωστος στο ευρύ κοινό μέχρι προ μηνών, αναμένεται να αποτελέσει το «μήλον της έριδος» στα αμέσως προσεχή «μεταγραφικά παζάρια» του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Ο λόγος για τον Γάλλο επιθετικό της Σέλτικ, Μούσα Ντεμπελέ, ο οποίος διανύει την καλύτερη αγωνιστική περίοδο της σύντομης καριέρας του.

Ο 20χρονος άσος, ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε στο 76ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Γκλάντμπαχ για την 4η αγωνιστική του Champions League και χάρισε στους «Κέλτες» τον βαθμό της ισοπαλίας (σ.σ. 1-1). Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του ταλαντούχου στράικερ στην φάση των ομίλων για την κορυφαία διοργάνωση, ενώ έχει σκοράρει άλλες δύο φορές στα προκριματικά.

Ο Ντεμπελέ έφθασε στα 16 τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο και οδηγεί την κούρσα των σκόρερ στην «γηραιά ήπειρο», αφήνοντας πίσω του τον Λιονέλ Μέσι που έχει σκοράρει 15 φορές και τους Εντινσον Καβάνι και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, που έχουν βρει δίχτυα από 14 φορές.