Διευθύντρια Σύνταξης: ΑΡΤΕΜΙΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ
Ηλεκτρονική Ενημέρωση για την Ελλάδα και τον Κόσμο - News - Nachrichten

AΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΡΙΟ 2016 - Ιστορικό χρυσό μετάλλιο για τη Βραζιλία, 5-4 τη Γερμανία στα πέναλτι

ΡΙΟ ΝΤΕ ΖΑΝΕΪΡΟ - (22 Αυγούστου 2016)

Χρυσή Ολυμπιονίκης για πρώτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε μέσα στο... σπίτι της η Εθνική Βραζιλίας, καθώς επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι της Γερμανίας στον συγκλονιστικό τελικό του ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου των ανδρών. Η κανονική διάρκεια του αγώνα στο Μαρακανά ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (1-1), καθώς οι Γερμανοί απάντησαν με το τέρμα του Μέγιερ (59') στο εκπληκτικό γκολ με εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ από το 27'. Έτσι οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση, όπου δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα να υπάρξουν πέναλτι. Εκεί ο Έβερτον έπιασε το πέναλτι του Πέτερσεν και ο Νεϊμάρ, ευστοχώντας στην τελευταία εκτέλεση, έστειλε στα ουράνια όλους τους φίλους της «σελεσάο». Αξίζει να σημειωθεί ότι η τύχη γύρισε την πλάτη στους Γερμανούς, καθώς είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο. Η επικράτηση επί των «πάντσερ» πανηγυρίστηκε βέβαια για ακόμη έναν λόγο για τους Βραζιλιάνους, καθώς το συγκεκριμένο ματς αποτελούσε για τους ίδιους άτυπη ρεβάνς για τη ντροπιαστική ήττα (1-7) που είχαν υποστεί από τους Γερμανούς πριν δύο χρόνια στο Μουντιάλ. Οι Γερμανοί έφτασαν κοντά στο 1-0 στο 11΄, ωστόσο το μακρινό σουτ του Μπραντ κατέληξε στο δοκάρι, ενώ η Βραζιλία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 26΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ. Στη συνέχεια τα «πάντσερ» προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά η επιθετική προσπάθειά τους στο 30΄ «σταμάτησε» ξανά στο δοκάρι. Στο 35΄ ο Σβεν Μπέντερ πήρε την κεφαλιά, ωστόσο έστειλε γι' ακόμη μια φορά την μπάλα στο δοκάρι. Τελικά η Γερμανία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 59΄ με το σουτ από το ύψος του πέναλτι του Μάιερ, ο οποίος είχε γίνει αποδέκτης της μπάλας από την προσπάθεια του Τόλγιαν από δεξιά, με αποτέλεσμα να «παγώσει» το «Μαρακανά». Στο επόμενο ημίωρο το 1-1 δεν άλλαξε, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν μπόρεσε να σκοράρει κι έτσι Βραζιλία και Γερμανία έλυσαν τις... διαφορές τους στα πέναλτι, όπου Βραζιλία επικράτησε με 5-4, με τον Νεϊμάρ να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι. ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ροτζέριο Μικάλε): Γουέβερτον, Ζέκα, Ροντρίγκο Κάιο, Μαρκίνιος, Ρενάτο Αουγκούστο, Ντάγκλας Σάντος, Λουάν, Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα (70΄ Φελίπε Άντερσον), Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεσούς (95΄ Ραφίνια), Γουάλας. ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χορστ Χρούμπες): Χορν, Τόλγιαν, Κλόστερμαν, Γκίντερ, Σίλε, Σβεν Μπέντερ, Μάιερ, Λαρς Μπέντερ (67΄ λ. τρ. Πρέμελ), Ζέλκε (76΄ Πέτερσεν), Μπραντ, Νιαμπρί.