Διευθύντρια Σύνταξης: ΑΡΤΕΜΙΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ

AΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Χάσαμε 2-1 απο την Τσεχία

Πικρό ποτήρι απο την Εθνική μας

Βρότσλαβ (Πολωνία)

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η εθνική μας από την Τσεχία, στο δεύτερο αγώνα της για τον Α΄ όμιλο του EURO 2012. Το ματς έγινε στο Βρότσλαβ και οι Τσέχοι προηγήθηκαν γρήγορα 2-0 με τους Γίρατσεκ (3΄) και Πίλαρ (6΄), ενώ για την ελληνική ομάδα μείωσε ο Γκέκας στο 53΄. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, είχε υψωθεί μπροστά στην εθνική μας ένα βουνό πολύ υψηλότερο από το... πολωνικό. Γιατί μπορεί στην πρεμιέρα να βρισκόμασταν πίσω στο σκορ 1-0 και με παίκτη λιγότερο, όμως αυτή τη φορά ... καταφέραμε να δεχθούμε δύο γκολ στα πρώτα έξι λεπτά, γεγονός πρωτοφανές για τα δεδομένα αυτής της ομάδας. Μόλις στο 3΄ από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Χούμπσμαν, ο Γίρατσεκ έφυγε μόνος και πλάσαρε τον Χαλκιά ανοίγοντας το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκέμπρε Σελασιέ πλαγιοκόπησε από δεξιά, σέντραρε παράλληλα και ο Πίλαρ από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 53΄ από μια εντελώς ακίνδυνη σέντρα του Σαμαρά, ο Τσέχ και ο Σίβοκ υπέπεσαν σε τραγικό σφάλμα και η μπάλα στρώθηκε μπροστά στον Γκέκα, ο οποίος σε κενή εστία μείωσε σε 2-1. Ηταν η πρώτη τελική προσπάθεια της εθνικής, ένα γκολ "καρμπόν" με αυτό εναντίον της Πολωνίας, σχεδόν στο ίδιο χρονικό σημείο, από παίκτη που μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο!