Διευθύντρια Σύνταξης: ΑΡΤΕΜΙΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ
Ηλεκτρονική Ενημέρωση για την Ελλάδα και τον Κόσμο - News - Nachrichten

AΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
1-0 Η εθνική μας τον Καναδά σε διεθνή φιλικό

Λάρισα

Σε διεθνή φιλικό αγώνα που διεξήχθη στη Λάρισα, η εθνική ομάδα των Ανδρών νίκησε το αντίστοιχο συγκρότημα του Καναδά με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, που ήταν ταυτόχρονα και το πρώτο του με τη γαλανόλευκη φανέλα, σημείωσε ο Γιάννης Φετφατζίδης, στο 63ο λεπτό. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού αναδείχθηκε μάλιστα και πολυτιμότερος παίκτης (MVP) της συνάντησης. Παρουσία περίπου 15.000 φιλάθλων που είχαν γεμίσει το "AEL FC ARENA", ο Φερνάντο Σάντος έστειλε στον αγωνιστικό χώρο τους Σηφάκη, Τοροσίδη και Τζαβέλλα στο δεξί και το αριστερό άκρο της άμυνας, αντίστοιχα, Μόρα και Παπασταθόπουλο στο κέντρο της ελληνικής οπισθοφυλακής, Κατσουράνη, Καραγκούνη, Νίνη στη μεσαία γραμμή και Σαλπιγγίδη, Λυμπερόπουλο, Φετφατζίδη στην επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από μετριότητα, καθώς αρκετοί διεθνείς έδειχναν ανόρεχτοι, με αποτέλεσμα να λείψει ο ρυθμός και κατά συνέπεια οι καλές φάσεις. Στο 16ο λεπτό, από λάθος του Κατσουράνη η μπάλα πήγε στον Τζάκσον που σούταρε, για να κοντράρει ο Παπασταθόπουλος σε κόρνερ. Από την πλευρά της η εθνική απείλησε σε δύο περιπτώσεις, στο 26΄ με τον Τοροσίδη να σεντράρει και τον Λυμπερόπουλο να αστοχεί στην προβολή που επιχείρησε και στο 44΄, όταν το σουτ του Σαλπιγγίδη έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μπόργιαν. Η είσοδος των Μήτρογλου, Καφέ και Βύντρα σε συνδυασμό με τις (φυσιολογικές) παρατηρήσεις και προτροπές του Σάντος στο ημίχρονο για μεγαλύτερη προσπάθεια, βελτίωσαν την κατάσταση στην επανάληψη.